טרק לקצ'קר 29 ביולי -7 באוגוסט 2021

אגם קאראגול

אגם קאראגול

בצפון-מזרחה של טורקיה מתנשא רכס הקצ'קר, חלק מהרי הפונטוס המכונים בשפה המקומית "רכס הים השחור". הקצ'קר היה במשך שנים מקור משיכה לישראלים בגלל עושר המים, הצמחיה העבותה, ההרים והאגמים המרהיבים, עד כדי כך שנשאלנו ע"י המקומיים אם ההר קדוש לישראלים…

יום 1: נחיתה בארזורום
נצא מנתב"ג ולקראת אחר הצהריים ננחת בארזורום, שם נטייל בין האתרים הסלג'וקים ונאכל ארוחת ערב באוירה מיוחדת.
יום 2: התקדמות אל רכס הקצ'קר
אחרי התארגנות בוקר ננוע במעלה יובלו של נהר הפרת לקו פרשת מים ארצי, ונרד בנתיב הטורטום, יובלו של הצ'ורו הנשפך לים השחור. נבקר בשרידי כנסיה מרשימה ששרדה מתור הזהב של הממלכה הגיאורגית בכפר צ'מילימאץ'. נשוב לטורטום ונעצור במפלים המרשימים. נמשיך לכפר ברהל, אליו נגיע לקראת ערב. הלינה בבית הארחה מקומי. בחלק מהחדרים מקלחות ושירותים צמודים ובחלק משותפים עם חדרים אחרים.
www.marsisotel.com

יום 3 + 4: הכפר ברהל ואגם קאראגול
היום השני יוקדש להסתגלות לאקלים, לגובה ולשיפועים… ניסע בטרנזיט נחוש אל רמת בורובאן ומשם נעפיל אל אגם קאראגול בגובה 2700 מטרים מעל פני הים, בנוף אלפיני ציורי. לאחר פיקניק לשפת האגם נרד אל הכפר נאזנרה. בדרך נעבור דרך יאילות– כפרים עונתיים ברמות הגבוהות, המיושבים רק בחדשי הקיץ הקצר. נפגוש ברכב עימו נשוב לברהל, לארוחת ערב ולינה.
12 ק"מ הליכה, 500 מטר עליה, 1000 מטר ירידה.

למחרת נצא לטיול רגלי באיזור ברהל: נחצה את פלג הברהל על גשר ונעפיל דרך קניון בזלת אל הכפר קיליון. נמשיך בנופים של חקלאות הררית ויערות מחטנים לכפר נוסף, ומשם נרד חזרה לברהל. (10 ק"מ הליכה, עליה וירידה של כ-400 מטרים). לאחר ארוחת צהרים בכפר נטייל במרכז ברהל ונצפה על הכנסיה העתיקה.

נאסוף את ציודנו וניפרד מהמשפחה החביבה שפתחה את ביתה למעננו. אחר הצהריים ניסע בדרך הרכב עד סיומה, בכפר אולגונלר, עם עצירות לטיולים קצרים בדרך. נלון בפנסיון עם שירותים ומקלחות בחדרים.

האגם דניז גולו כפי שנראה מנתיב ההעפלה לפסגת הקצ'קר

האגם דניז גולו כפי שנראה מנתיב ההעפלה לפסגת הקצ'קר

ימים 5-9: גלעין הטרק
למחרת נתחיל בטרק, נעפיל אל מעבר הרים מקומי בגובה 3000 מטרים מעל פני הים לתצפית מרהיבה על מחנה הבסיס דילברדוזו, שם נלון (2800 מטרים). זהו יום רגוע ולא קשה, שיאפשר מנוחת-מה לאחר ההעפלה לקאראגול ולפני ההעפלה לפסגה. 12 ק"מ בעליה מתונה של 1000 מטר גובה וירידה של 200מ'.
לאחר לילה של לינה באוהלים אלפיניים נתעורר סביב 3:45 לפנות בוקר ונצא לדרך עם אור ראשון. נעפיל דרך אגם הים המדהים (דניז גולו בגובה 3400 מטרים) אל פסגת הקצ'קר, בגובה 3932 מטרים מעל פני הים. לעת ערב נשוב ללינת שטח נוספת במחנה הבסיס. סה"כ כ-14 ק"מ, הפרשי גובה מצטברים של 1200 מטרים עליה וירידה. זהו יום קשה. יש אפשרות להגיע רק עד האגם (כשלוש שעות הליכה מהמחנה) ולוותר על קטע ההעפלה הקשה להר, מהאגם לשוב עצמאית למחנה.
ישנה אפשרות למי שמראש מוותר על ההעפלה לפסגה לצאת טיפה מאוחר יותר בלוויית מדריך טורקי דובר אנגלית אל אגם דניז גולו, לשוב למחנה ובאותו יום לשוב עד בית ההארחה בכפר אולגונלר, שם יחווה בוקר של מנוחה עד ש"כובשי הפסגה" ישובו לקראת צהרים. הבוחרים באפשרות זו "חוסכים" לעצמם לינת שטח אחת.
ביום הבא נרד בהליכה עצמאית רגועה לאולגונלר, שם ננוח (12 ק"מ בירידה של 800 מטרים). אחר הצהריים נטייל ביער המחטניים אל הכפר יאיללר ומשם נחזור בדרך העפר לפנסיון באולגונלר, שם נלון.
ביום הבא נצא השכם בבוקר, נחצה את שדרת הרכס אל הצד הצפוני והגשום. במפנה זה יורדים 2500 מ"מ גשם בשנה והדבר מתבטא בעוצמת הצומח והזרימה בנחלים. בדרך נבקר כדרך אגב בשלושה אגמים אלפיניים נוספים, העשויים להיות עטופים בערפל. נלון בבונגלוס בכפר יוקארי קאברון, שירותים ומקלחות פרטיים בבונגלוס. 15 ק"מ, עליה מצטברת של 1400 מ', ירידה של 1000 מ'.
ביום התשיעי נתעורר ברוגע ונרד להנאתנו לכפר הנופש איידר. ההליכה בעיקר בדרך עפר ומדי פעם בשבילים רגליים. אחר הצהריים נצא ברכב למפל טאר דרסי שליד העיירה צ'מליהמשין ונשוב ללינה באיידר,  שם נפנק את עצמנו בבריכות המים התרמו-מינראלים שבמרחצאות המפורסמים.

פריחה ביער הגשם שבמפנה הצפוני

פריחה ביער הגשם שבמפנה הצפוני

היום ה-10: המפנה הצפוני
ביום הטיול האחרון ניסע דרך שדות התה המפורסמים של מחוז ריזה מעל נהר הפירטינה (אפשרות לגלישת אומגה קצרה ומהנה…). נעצור באחד מחופי החלוקים הצבעוניים של הים השחור לטבילה קצרה וארוחת דגים מפנקת. במידת הזמן נקווה להספיק לסייר מעט בעיר טרבזון, לפני שנגיע אל שדה התעופה לטיסה חזרה לתל אביב דרך איסטנבול.

לפרטים נוספים אנא התקשרו 052-3551686.
מחיר הטיול ללא טיסות 1400$ לאדם, בקבוצה בת 5 משתתפים ומעלה.
מחיר הטיסה סביב 600$. לפרטים והרשמה אנא התקשרו אלי לטלפון 052-3551686.
להתראות, יואל