טרק בהרי הפאן בטג'יקיסטן, 18-30 ביולי, 2022

הטרק מאורגן על ידי חברת אקו טיולי שטח.
הפרטים המלאים נמצאים באתר של אקו: https://www.eco.co.il/trip/%d7%98%d7%a8%d7%a7-%d7%91%d7%98%d7%92%d7%99%d7%a7%d7%99%d7%a1%d7%98%d7%9f/
הנה עיקרי הפרטים:
אקו טולי שטח מזמינה אתכם לטרק היפה ביותר בעולם. פירוש השם פמיר בשפת שבטי ההרים התורכיים הוא "גג העולם". זהו טרק ייחודי לאיזור בו המבקרים היחידים הם רועים טג'יקים ובעלי החיים של רכס הפמיר.
בטג'יקיסטן נמצאים הרי פאן, שלוחה של הרי הפמיר, עם פסגות ענק המתנשאות עד לגובה של למעלה מ–7000 מ'. טרק בטג'יקיסטן כולל מסלול הליכה בן 8 ימים בהרי הפאן, בגובה מירבי של 4,700 מ', בתנאי קמפינג. בשולי הפסגות חיים הרועים הטג'יקים עם עדרי הכבשים שלהם. אגמים ממלאים את העמקים ההרריים שבצל הקרחונים. "אלף פסגות לא חשו מעולם כף רגל אדם הנטבעת בהן" אומר מרקו פולו ומתאר את מסעו בהרים אלו, ודומה כי דבר לא השתנה מאז.
אופי הטיול: טרק לאזור בלתי מטויל – הרי הפאן, שלוחה של הרי הפמיר. לאחד ממסלולי ההליכה היפים בעולם . מיועד למטיבי לכת בלבד בעלי כושר גופני טוב.
מסלול הטיול:
ימים 1-2 הגעה לטג'יקיסטן: ת"א – דושנבה
טיסה מת”א לדושנבה דרך יעד ביניים. הגעה לדושנבה בשעות הבוקר המוקדמות והעברה לבית מלון. סיור מקיף באתריה של עיר הבירה הטג’יקית. נבקר בשווקי העיר היפים, נצפה בבנין הפרלמנט המרשים לינה בדושנבה.
יום 3 אגם איסקנדרקול – ארטוץ', לב הרי פאן
לאחר ארוחת הבוקר נצא להליכה ראשונית באיזור האגם למפלי איסקנדרקול לאחר מכן ניסע אל לב הרי הפאן, לאזור ארטוץ’ (Artuch). הגעה לבית ההארחה השוכן בגובה 2200 מ’. לינה בקוטג’ים.
יום 4 תחילת המסע הרגלי
נתחיל את הטרק בטג’יקיסטן בעליה הדרגתית בהרים, הליכה בשבילי יערות אל אגמי קוליקלון (14 במספר) הכלואים בין מצוקים זקופים ומול נופי פסגות גבוהות. צבעם של האגמים טורקיז ויש בהם שפע של דגה. (5 שעות הליכה, עליה של 600 מ’). לינת שטח לחוף אגם דושואה או ביבידג’אנט בגובה 2700 מ’.
יום 5 אל שרשרת האגמים
עליה למעבר הרים גבוה, מעבר אלאודין – 3860 מ’. מכאן נרד אל אגם אלאודין הכחול והיפה, בין הפסגות הגבוהות של הרי הפאן. לינת שטח בגובה 2750 מ’. (8 שעות הליכה, עלייה 1000 מטר,ירידה 950 מטר). לינה באוהלים על שפת האגם.
יום 6 עליה לגבהים
עליה אל אגם גבוה נוסף, אגם מוטנוי. יום קל יחסית להתאקלמות, הכולל תצפית אל הפסגות הגבוהות ביותר של הרי הפאן, צ’ימטארגה וזמוק. רק הנשרים החגים בשמים ילוו אותנו באזור זה (5 ש’ הליכה, עלייה 800 מטר). לינה בחניון לצד האגם בגובה 3550 מ’.
יום 7 מתקרבים לפסגה
יום הליכה וטיפוס לגבהים מתחת למעבר ההרים צ’ימטרגה. טיפוס קשה עם נוף עוצר נשימה של הפסגה הגבוהה ביותר בהרי הפאן – פסגת צ’ימטרגה. עד לחניון בגובה של 4500 מ’ (5 שעות הליכה, עלייה 900 מטר).
יום 8 המעבר הגבוה ביותר
עליה אל מעבר צ’ימטארגה (4740 מ’), וממנו ירידה לאורך קניון בולשוי המרשים, אל אגם זינדן, שפירוש שמו “כלא” בשל המצוקים התלולים והבלתי נגישים שמקיפים אותו. לינת שטח על גדות ה”כלא” בגובה 3700 מ’ . ישנה אפשרות לעלות אל המפל שבאגם אלו העליון (עלייה 260 מטר, ירידה 1000 מטר).
יום 9 אגם בולשוי אלו
היום ננצל את הזמן למנוחה והליכות קצרות בקרבת מחנה האוהלים. נלון בקרבת האגם. בנופים היפים ביותר !
יום 10 ירידה מההרים
יום ירידה ארוכה מההרים (כ-1300 מטרים סה”כ) אל עמק הנהר ארכימאידן. ביקור בכפרים של רועים טג’יקים בחיק ההרים. לינה בכפר זימטוט ב”אירוח ביתי”.
יום 11 איסקנדרקול – אגם אלכסנדר
נסיעה מסביב להרים חזרה לאגם איסקנדר – ואל הכפר סאריטאג. נצעד לעבר מפלי איסקנדרקול וסביב האגם המרשים לאחר מכן נצא בנסיעה יפה דרך מעבר ההרים אנזוב (Anszob) בגובה 3370 מ’. לקראת הערב נגיע לעיר הבירה. לינה בדושנבה.
יום 12 אתרי דושנבה
נשלים את את סיורנו בדושנבה – נבקר בעיר המרשימה היסור , נבקר בבית הכנסת המקומי (בדושנבא עדיין קיימת קהילה יהודית קטנה ) ונשלים את סיורנו בדושנבה. לילה בדושנבה.
יום 13 דושנבה – תל אביב
נשכים קום וניסע לשדה התעופה לטיסת בוקר, טיסה דרך יעד ביניים, הגעה בצהרי היום ה- 13.

הפלוסים של אקו:
המסלול המקיף והטוב ביותר הכולל את אגם בולשוי.
יום סיור בדושנבה.
יום טיול בהוויה אנתרופולוגית בהרים.
רופא במהלך הטרק.
טלפון לוויני במהלך כל הטיול.
כלכלה מלאה במהלך כל הטיול.
המחיר יפורסם בהמשך.